icerige gec

Beta Bot antivirüs programlarınızı devre dışı bırakıp verilerinizi çalabilir

Eylül 24, 2013 yazan SirVivor

FBI, web sitelerine giriş bilgileri ve finansal verileri çalabilen yeni bir zararlı yazılım olan Beta Bot konusunda bir uyarı yayınladı.

Beta Bot kullanıcının güvenlik web sitelerine erişimini engelliyor ve anti-virüs programlarını devre dışı bırakıyor. Siber suçluların Beta Bot ile hedefi finansal kurumlar, e-ticaret siteleri, çevrimiçi ödeme platformaları ve sosyal ağlar.

Beta Bot bulaşması durumunda, resmi gibi görünen bir "Kullanıcı Hesabı Kontrolü" Windows mesaj kutusunda "Windows Komut İşlemcisi" için kullanıcı izini isteniyor. Eğer kullanıcı bu isteği onaylarsa siber suçluların bilgisayara erişmesine izin verilmiş oluyor. Ayrıca USB bellekler veya çevrimiçi olarak Skype üzerinden de bulaşabiliyor.

Eğer Kullanıcı Hesabı Kontrolü başlıklı bir mesaj kutusu çıkarsa, eğer sizin yaptığınız bir işleme karşılık çıkmamışsa izin vermeyin.

FBI anti-virüs yazılımlarının güncellenip sistemin tam olarak taratılmasını öneriyor. Eğer Beta Bot güvenlik sitelerine erişimi engellediyse başka bir bilgisayardan antivirüs programını indirip USB belleğe yazdıktan sonra virüs bulaşmış olan bilgisayarda çalıştırın.

https://www.networkworld.com/community/blog/fbi-warns-%E2%80%9Cbeta-bot%...