icerige gec

İçeriği paylaşzararlı yazılım

Beta Bot antivirüs programlarınızı devre dışı bırakıp verilerinizi çalabilir

Eylül 24, 2013 yazan SirVivor

FBI, web sitelerine giriş bilgileri ve finansal verileri çalabilen yeni bir zararlı yazılım olan Beta Bot konusunda bir uyarı yayınladı.

Beta Bot kullanıcının güvenlik web sitelerine erişimini engelliyor ve anti-virüs programlarını devre dışı bırakıyor. Siber suçluların Beta Bot ile hedefi finansal kurumlar, e-ticaret siteleri, çevrimiçi ödeme platformaları ve sosyal ağlar.

İran'daki veritabanlarını hedefleyen zararlı yazılım

Kasım 26, 2012 yazan ErtanKurt

Narilam Worm Symantec

Güvenlik firması Symantec SQL vritabanlarına sızabilen W32.Narilam adında yeni özel bir kurtçuk (worm) keşfetti. Symantec'in raporuna göre zararlı yazılım arapça ve farsça desteğine sahip ve özellikle İran firmalarını hedefliyor. Narilam bu yönüyle Stuxnet ve türevlerini hatırlatıyor.

Yeni ve komplike bir sibersavaş aracı daha tespit edildi: Flame

Mayıs 29, 2012 yazan ErtanKurt

Çok komplike bir yapıya sahip olan zararlı yazılım Flame, ITU (International Telecommunication Union) ve Kaspersky Lab tarafından tespit edildi ve şimdiye kadar görülen en karmaşık ve fonksiyonel siber tehdit olduğu söylendi.

Kaspersky Lab'in küresel araştırma ve analiz ekibinden Alexander Gostev Flame'in aşırı karmaşık yapısı ve saldırının coğrafyası sebebiyle bunun devlet-sponsorlu bir zararlı yazılım olduğuna şüphe olmadığını söylüyor.

Yeni Mac Truva atı şifre sormadan kuruluyor

Nisan 3, 2012 yazan Usual Suspect

Geçen sene Intego tarafından keşfedilen Mac truva atı Flashback yeni bir çeşidiyle tekrar gündemde: Artık sadece bir websitesini ziyaret etmek bilgisayara bulaşması için yeterli.

Ücretsiz android anti-virüs uygulamalarının çoğu başarısız

Kasım 15, 2011 yazan ErtanKurt

virüsAV-Test'in yedi farklı ücretsiz android antivirüs uygulaması üzerinde yaptığı test sonucunda çoğunun yetersiz koruma sağladığı ortaya çıkmış.

AV-Test testleri Android 2.2.1 çalıştıran bir Samsung Galaxy Tab üzerinde gerçekleştirmiş.

İran Duqu ile uğraşıyor

Kasım 14, 2011 yazan ErtanKurt

İran pazar günü ülkedeki bazı bilgisayar sistemlerine, geçen sene nükleer tesisleri sabote eden meşhur Stuxnet'in benzeri olan, Duqu virüsünün bulaştığını doğruladı.

İran sivil savunma bakanlığı virüsün kontrol altına alındığını söyledi: "Temizleme işlemi gerçekleştirildi ve virüsün bulaştığı kuruluşlarda kontrol sağlandı. Siber savunma ünitesi gece gündüz bu tip saldırılara karşı çalışıyor."

Duqu 0-day windows güvenlik açığı kullanıyor

Kasım 3, 2011 yazan ErtanKurt

CrySyS laboratuvarlarındaki araştırmacılar zararlı yazılımın kurulumunu tespit ederek sistemlere nasıl bulaştığı konusunda bilgi veren yeni ipuçları elde etti.

Özel hazırlanmış bir Microsoft Word dokümanı, Microsoft Windows kernel 0-day açığını hedefleyen bir dropper dosyası içeriyor. Dosya açıldığında zararlı kod çalışıyor ve sessizce kötü amaçlı Duqu dosyalarını kuruyor.

Microsoft'un bu açık için acil bir yama çıkarması gerekiyor. Microsoft'un bir sonraki planlı güvenlik güncellemeleri 8 kasımda yayınlanacak.

SecureWorks: Duqu stuxnet'i yapanların işi değil

Kasım 3, 2011 yazan ErtanKurt

SecureWorks firması yayınladığı analizinde, Duqu zararlı yazılımı ile meşhur Stuxnet worm arasındaki dizayn benzerliklerinin abartıldığını söylüyor.

Raporun temelinde, bazı ortak özellikleri olmasına rağmen, Duqu ve Stuxnet'in farklı işler için dizayn edildikleri belirtiliyor, biri oldukça belirli hedefli, diğeri daha genel.

Eski Linux trojanı artık Mac OS X'de

Kasım 3, 2011 yazan ErtanKurt

Güvenlik uzmanları 9 yıl önce Linux için yazılmış olan Trojan'ın Mac sistemlere port edildiğini söylüyor.

ESET Security firması Tsunami isimli zararlı yazılımın geçen haftadan beri sınırlı sayıda tespit edildiğini söylüyor.

Tsunami ilk olarak ESET zararlı yazılım araştırmacısı Robert Lipovsky trojan'la ilgili temel bilgileri topladığında tespit edilmiş.

Android casus yazılımı gelen aramaları kaydediyor

Ağustos 17, 2011 yazan ErtanKurt

Kendisini Google'ın yeni sosyal ağ platformu Google+ olarak gösteren zararlı bir Android uygulaması verileri çalabiliyor, gelen telefon aramalarını cevaplayıp kaydedebiliyor.

Casus yazılım uygulamasının ismi "Google ++" yapılarak Google+ gibi gösterilmek istenmiş.