icerige gec

İçeriği paylaşVirüs

Beta Bot antivirüs programlarınızı devre dışı bırakıp verilerinizi çalabilir

Eylül 24, 2013 yazan SirVivor

FBI, web sitelerine giriş bilgileri ve finansal verileri çalabilen yeni bir zararlı yazılım olan Beta Bot konusunda bir uyarı yayınladı.

Beta Bot kullanıcının güvenlik web sitelerine erişimini engelliyor ve anti-virüs programlarını devre dışı bırakıyor. Siber suçluların Beta Bot ile hedefi finansal kurumlar, e-ticaret siteleri, çevrimiçi ödeme platformaları ve sosyal ağlar.

İran'daki veritabanlarını hedefleyen zararlı yazılım

Kasım 26, 2012 yazan ErtanKurt

Narilam Worm Symantec

Güvenlik firması Symantec SQL vritabanlarına sızabilen W32.Narilam adında yeni özel bir kurtçuk (worm) keşfetti. Symantec'in raporuna göre zararlı yazılım arapça ve farsça desteğine sahip ve özellikle İran firmalarını hedefliyor. Narilam bu yönüyle Stuxnet ve türevlerini hatırlatıyor.

Yeni Mac Truva atı şifre sormadan kuruluyor

Nisan 3, 2012 yazan Usual Suspect

Geçen sene Intego tarafından keşfedilen Mac truva atı Flashback yeni bir çeşidiyle tekrar gündemde: Artık sadece bir websitesini ziyaret etmek bilgisayara bulaşması için yeterli.

Ücretsiz android anti-virüs uygulamalarının çoğu başarısız

Kasım 15, 2011 yazan ErtanKurt

virüsAV-Test'in yedi farklı ücretsiz android antivirüs uygulaması üzerinde yaptığı test sonucunda çoğunun yetersiz koruma sağladığı ortaya çıkmış.

AV-Test testleri Android 2.2.1 çalıştıran bir Samsung Galaxy Tab üzerinde gerçekleştirmiş.

SQL Slammer son çırpınışlarını yapıyor

Mayıs 3, 2011 yazan ErtanKurt

Mart ayında X-Force ve diğer bazı güvenlik araştırma kuruluşları ilgi çekici bir olay gözlemledi - SQL Slammer virüsü (worm) Internet'ten tamamen yokoldu. Virüs 2003 yılında ilk yayılmaya başladığından beri sürekli olarak internet'te trafik yaratıyordu. Fakat birden bu trafik sustu.

Geçtiğimiz haftalarda tekrar görülmeye başladı. Daha önce olduğu seviyeye henüz gelmedi fakat görünüşe göre virüs bir kez daha ortaya çıkıyor. Aşağıdaki grafikte virüsün trafiği görülebilir:
SQL Slammer

Mac OS X için yeni trojan

Şubat 26, 2011 yazan ErtanKurt

Mac OS X için yeni bir arkakapı trojanı tespit edildi. Kötü amaçlı yazılım, kendisinin de belirttiği gibi, henüz tam bitirilmemiş, fakat kötü amaçlı kod yazanların Apple'ın piyasadaki payı büyüdüğü için hedeflemeye başladıklarına işaret ediyor.

SophosLabs'ın analizlerine göre darkComet olarak bilinen bir Windows uzaktan erişim trojanınının (RAT) bir varyasyonu olduğu belirlenmiş. Trojanın yaratıcısı programına BackHole RAT adını vermiş.

Sahte YouTube virüs bulaştırıyor

Şubat 25, 2011 yazan Haberci

Herkesin başına gelebilir. Bir arkadaşınızın facebook hesabı veya e-postası ele geçirilir veya bir olta saldırısına kanarlar ve size ondan bir videoyu izlemenizi tavsiye eden bir mesaj gelir.

Bu siteye girdiğinizde bir kurulum uyarı penceresi sürekli açılıyor ve size videoyu izleyebilmeniz için bir eklenti kurmanız gerektiğini söylüyor.

150,000 Çinli'nin cep telefonu dinleniyor

Şubat 25, 2011 yazan Haberci

Yeni bir cep telefonu programı, X Undercover, akıllı telefonların uzaktan dinlenebilmesini sağlıyor ve çoğunlukla evli kadınlar talep ediyor.

Telefon dinlemek dendiğinde aklınıza casusluk veya politik entrikalar gelebilir fakat en son cep telefonu virüsü X Undercover kocalarını kontrol etmek isteyen Çinli kadınlara hizmet ediyor.

Eurostat ve PandaLabs güvenlik raporları

Şubat 9, 2011 yazan ErtanKurt

Avrupa Birliği istatistik bürosu Eurostat'ın dün yayınladığı rapora göre Avrupa'lı internet kullanıcılarının üçte biri - kullanıcıların %84'ü güvenlik yazılımı kullanmasına rağmen -  virüs problemi yaşamış.

Rapordaki veriler çoğunlukla 2010 yılı ikinci yarısında evlere ve bireylere uygulanan anketlerden toplanmış.

İngiltere hükümeti de ZeuS kurbanı

Şubat 9, 2011 yazan Haberci

Münih'de cuma günü düzenlenen Güvenlik Konferansında konuşan İngiltere dışişleri bakanı William Hague aralık ayında hükümet bilgisayarlarına da bilgi hırsızlığı ile meşhur Zeus trojan yazılımının bulaştığını açıkladı:

"Geçtiğimiz aralık ayında Beyaz Saray'dan geliyor gibi görünen bazı sahte epostalar çeşitli uluslararası alıcılara gönderildi. Bu epostalar bir bağlantı adresine yönlendiriyordu ve bu da bir Zeus çeşidinin indirilmesi ile sonuçlandı. İngiltere hükümeti de bu saldırılarda hedeflendi ve bu epostaların büyük bölümü bizim filtrelerimizi aşmayı başardı. Uzmanlarımız bulaşmayı temizlediler fakat bu tip sofistike saldırılara sık rastlanmaya başladı."