icerige gec

İçeriği paylaşLinux

Log Yönetimi ve Big Data

Kasım 21, 2013 yazan ertugrul.akbas

 

 

Dr. Ertuğrul AKBAŞ

      [email protected]

 

 

 

 

Log Yakalama. 2

SYSLOG Simulator. 2

Text Okuyucu. 2

EPS (Events Per Second). 2

Logların Kaydedilmesi (Storage). 4

Açık Kaynaklı Yazılımlarla ve Açık Kaynaklı Yazılımlardan Türetilen Yazılımlarla Log Yönetimi Projelerini Gerçekleyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Bazı Parametreler

Kasım 21, 2013 yazan ertugrul.akbas

      Açık Kaynaklı Yazılımlarla ve Açık Kaynaklı Yazılımlardan Türetilen Yazılımlarla Log Yönetimi Projelerini Gerçekleyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Bazı Parametreler

 

Dr. Ertuğrul AKBAŞ

[email protected]

Red Hat, ilk milyar dolarlık Linux şirketi

Nisan 3, 2012 yazan Usual Suspect

Red Hat mali yıl sonuçları duyurusunda 1 milyar doları geçtiklerini söyledi. Red Hat'in bu seviyede kazanca ulaşan ilk açık kaynak firması olduğu söyleniyor.

Red Hat'in 29 şubat itibari ile toplam kazancı 1.13 milyar dolar ve bunun büyük bölümü (952 milyon dolar) abonelik satışı yaptıkları ürünlerinden. Firma iş modeli kalite güvencesi, müşteri desteği, RHLE işletim sistemleri için 7/24 entegrasyon ve eğitim hizmetleri satışını içeriyor.

Eski Linux trojanı artık Mac OS X'de

Kasım 3, 2011 yazan ErtanKurt

Güvenlik uzmanları 9 yıl önce Linux için yazılmış olan Trojan'ın Mac sistemlere port edildiğini söylüyor.

ESET Security firması Tsunami isimli zararlı yazılımın geçen haftadan beri sınırlı sayıda tespit edildiğini söylüyor.

Tsunami ilk olarak ESET zararlı yazılım araştırmacısı Robert Lipovsky trojan'la ilgili temel bilgileri topladığında tespit edilmiş.

Polis arabası hacklemek

Mayıs 3, 2011 yazan ErtanKurt

Çok sayıda kumarhane, banka ve enerji firmasına sızma testi gerçekleştirmiş olan Kevin Finisterre elektronik para makineleri, jeolojik-tespit cihazları ve hatta bir müşterisinin havanlandırma sistemini bile hacklemiş. Son olarak ise amerikadaki bir şehir yönetimi ile ilgili güvenlik denetimleri yapması istenmiş.

SD4L

Nisan 17, 2011 yazan ErtanKurt

ScramDisk for Linux (SD4L) dosya sistemlerinin tamamını container adı verilen kriptolanmış dosyalar içerisinde gizleyen bir on-the-fly kriptolama sistemidir. ScramDisk kriptolanmış container dosyalarını yaratmak ve erişmek için linux araçları ve bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) sunuyor.

cryptsetup

Nisan 17, 2011 yazan ErtanKurt

Cryptsetup kriptografik volume'ler hazırlamak için komut satırı arayüz sunuyor. Bu "linux kernel cihaz eşleştirme hedefi dm-crypt" sayesinde gerçekleştiriliyor. LUKS için entegre desteğe sahip.

dm-crypt

Nisan 16, 2011 yazan ErtanKurt

dm-crypt Linux 2.6 kernelde gerçek block cihazlar üzerinde striping, concatenation, mirroring, snapshotting vb. farklı işlemler yapabilen sanal blok cihaz katmanları yaratan bir transparan disk kriptolama alt sistemidir.

Özellikleri arasında:

loop-AES

Nisan 12, 2011 yazan ErtanKurt

loop-AES hızlı ve transparan bir dosya sistemi ve swap kriptolama pakedi. loop-AES disk bölümlerini, çıkarılabilir medyaları, swap alanını ve diğer cihazları kriptolamada kullanılabilir. Kriptolamayı güçlendirmek için şifre seed'leri, çoklu hash tekrarları, MD5 IV ve değişen kriptolama anahtarları sağlıyor.

AES şifreleme dahil olan yüklenebilir Linux kernel modülü sunuyor (loop.o veya 2.6 kernellerde loop.ko). AES şifreleme yerel dosya sistemlerini ve disk bölümlerini kriptolamada kullanılabiliyor.

Zeroshell Router/Bridge Linux Firewall

Ocak 25, 2011 yazan ErtanKurt

Zeroshell sunucular ve embedded cihazlar için, bir yerel ağda ihtiyaç duyulan temel ağ servislerini sağlamayı hedefleyen bir Linux dağıtımıdır. Live CD veya Flash imajı olarak mevcut ve web browser'dan yönetmek ve ayarlarını yapmak mümkün. Ağ Cihazları için olan bu Linux dağıtımının temel özellikleri aşağıda listelenmiştir: