icerige gec

İçeriği paylaşiOS

iOS 7 güvenlik açığı ekran kilidinin aşılmasını sağlıyor

Eylül 21, 2013 yazan SirVivor

En son iOS sürümünde ekran kilidinin aşılmasını sağlayan bir güvenlik açığı keşfedildi.

36 yaşındaki Jose Rodriguez yeni sürüme güncelledikten kısa süre sonra birkaç deneme ile ekran kilidi korumasını aşmayı başarmış.

iPhone sahte SMS gönderme açığı

Ağustos 21, 2012 yazan Usual Suspect

iOS'taki bir güvenlik açığı sayesinde iPhone'lardan sahte SMS mesajları gönderilebiliyor. pod2g adındaki Fransız güvenlik araştırmacısı web sitesinde açığın iPhone'un ilk SMS implementasyonlarından beri var olduğunu ve iOS 6 beta 4'de de bulunduğunu yazıyor.

Android Kazanıyor

Ağustos 18, 2012 yazan Usual Suspect

Son rakamlar Adroid'in tepede ve iOS'un uzak ara ile ikinci olduğunu gösteriyor.

Araştırma firması Gartner'ın raporuna göre, son çeyrekte Android iOS cihazların neredeyse 3 katı fazla satarak dünya piyasasının %64'ünü ele geçirmiş durumda. Samsung 90M cihaz satışı ile başı çekiyor.

Artık Android'in liderliğin inkar etmenin bir anlamı yok. En koyu Apple fanatiği bile artık iOS'un ikinci sırada olduğunu reddedemez. Android kazanıyor.

Facebook giriş bilgileri iOS ve Android'den kolayca alınabiliyor

Nisan 4, 2012 yazan ErtanKurt

Facebook'un iOS ve Android uygulamaları kullanıcı giriş bilgilerini kriptolamıyorlar, diğer uygulamalar veya USB bağlantısıyla erişebilecek şekilde bir klasör içinde duruyor.

Zararlı bir yazılım veya USB bağlantısıyla iki dakika içinde iOS ve Android cihazlardan geçici olarak (facebook'un geçici anlayışı 4000 yılına kadar) kaydedilmiş bilgiler alınabiliyor. iOS cihazlarda yedekten almak bile mümkün, yani birileri Facebook hesabını eğlence veya para için elde edebiliyor.

Cisco IOS NAT güvenlik açıkları

Eylül 29, 2011 yazan ErtanKurt

Cisco IOS yazılımı ağ adres çevirme (NAT) özelliği aşağıdaki protokollerin çevriminde çeşitli servis kullanımı engelleme (DoS) açıklarından etkileniyor:

  • NetMeeting Directory (Lightweight Directory Access Protocol, LDAP)
  • Session Initiation Protocol (Birden fazla güvenlik açığı)
  • H.323 protokolü

Etkilenen Ürünler
=============
Cisco IOS yazılımı çalıştıran ve aşağıdaki özelliklerden birinin desteği açık, NAT yapacak şekilde konfigüre edilmiş cihazlar bu açıklardan etkileniyor:

Apple lokasyon "hatalarını" düzelten iOS 4.3.3 güncellemesini çıkardı

Mayıs 5, 2011 yazan ErtanKurt

Güncelleme lokasyon verilerinin iTunes'a yedeklenmesini sona erdiriyor ve anonim lokasyon verilerinin iPhone ve iPad'lerde tutulma süresini kısaltıyor.

iOS cihazların kullanıcının bir yıla yakın lokasyon bilgisini kaydettiğinin farkedilmesinden sonra yükselen şikayet sesleri Apple'ın bunların "bug" olduğunu söylemesi ve bu hataların düzeltildiği iOS 4.3.3 ile biraz hafifleyebilir.

Herhangi bir iOS cihazda PS3 oyunları oynamak mümkün

Mart 2, 2011 yazan ErtanKurt

Daha önce Apple'ın onaylamayacağı türde IOS cihazlarda zekice hack'ler görmüştük, örneğin bir Wiimote ile iPad'inizde SNES oyunları oynamak veya bir iPhone'da Android çalıştırmak gibi. İşte Apple'ın onaylanmayanlar listesine ekleyebileceğiniz yeni bir hack daha: PS3'nizi iOS cihazınızda oynamak.

iPhone şifreleri 6 dakikada kırılabiliyor

Şubat 10, 2011 yazan ErtanKurt

Fraunhofer SIT enstitüsündeki Alman araştırmacılar kilitli bir iPhone içindeki şifreleri 6 dakika içinde kırabildiklerini gösteren bir video yayınladı.

Saldırı telefona, hedefin keychain'ine sahip olmayı ve Apple şifre yönetim sistemi gerektiriyor. Firma bilgi sistemlerinin şifreleri de bu cihazlarda tutuluyorsa iPhone veya iPad kaybedildiğinde veya çalındığında bu bilgiler kolayca elde edilebiliyor.