icerige gec

İçeriği paylaşakıllı telefon

iOS 7 güvenlik açığı ekran kilidinin aşılmasını sağlıyor

Eylül 21, 2013 yazan SirVivor

En son iOS sürümünde ekran kilidinin aşılmasını sağlayan bir güvenlik açığı keşfedildi.

36 yaşındaki Jose Rodriguez yeni sürüme güncelledikten kısa süre sonra birkaç deneme ile ekran kilidi korumasını aşmayı başarmış.

iPhone sahte SMS gönderme açığı

Ağustos 21, 2012 yazan Usual Suspect

iOS'taki bir güvenlik açığı sayesinde iPhone'lardan sahte SMS mesajları gönderilebiliyor. pod2g adındaki Fransız güvenlik araştırmacısı web sitesinde açığın iPhone'un ilk SMS implementasyonlarından beri var olduğunu ve iOS 6 beta 4'de de bulunduğunu yazıyor.

Android Kazanıyor

Ağustos 18, 2012 yazan Usual Suspect

Son rakamlar Adroid'in tepede ve iOS'un uzak ara ile ikinci olduğunu gösteriyor.

Araştırma firması Gartner'ın raporuna göre, son çeyrekte Android iOS cihazların neredeyse 3 katı fazla satarak dünya piyasasının %64'ünü ele geçirmiş durumda. Samsung 90M cihaz satışı ile başı çekiyor.

Artık Android'in liderliğin inkar etmenin bir anlamı yok. En koyu Apple fanatiği bile artık iOS'un ikinci sırada olduğunu reddedemez. Android kazanıyor.

Angry Birds nerede yaşadığınızı biliyor

Kasım 9, 2011 yazan ErtanKurt

Tüketicilerin üçte ikisi veri sızdıran uygulamalardan nefret ediyor fakat dörtte üçü de uygulama indirirken lokasyon bilgilerini veriyor.

Lider mobil güvenlik firmalarından AdaptiveMobile yayınladığı raporda mobil kullanıcıların %75'inin akıllı telefon uygulamaları indirirken fiziksel lokasyon bilgilerini verdiğini söylüyor. Firmanın 1024 tüketici ile yaptığı ankette katılımcıların %69'unun gizlilik ihlaline kesinlikle karşı olduğu fakat dörtte üçünün de, fiziksel lokasyon gibi verilere erişimin de dahil olduğu, indirme koşulları anlaşmasını okumadığı ortaya çıkmış.

60 metreden iPhone ekranı okumak mümkün

Kasım 7, 2011 yazan ErtanKurt

İşlem standart bir video kamera ile yapılabiliyor ve iPhone klavyesinde basılan karakterlerin büyük olarak gösterilmesine dayanıyor.

Yakalanan video resim işleme yazılımında işlendikten sonra karakter tanıma yazılımı ve ana-dil analizinden geçiyor.

BlackBerry blog sayfası hack edildi

Ağustos 9, 2011 yazan ErtanKurt

İngiltere'de Londra ve diğer bazı şehirlerde son birkaç gündür ayaklanmalar oluyor.

Yağmalayanların ve ateşe verenlerin büyük çoğunlukla gençler olduğuna ve BlackBerry Messenger hizmetinin (BBM) aktivitelerin organize edilmesinde önemli rol oynadığına inanılıyor.

Mesajların herkes tarafından aranabildiği Twitter'dan farklı olarak BBM kapalı bir sistem ve kullanıcılarının kontaklarındaki birden fazla kişiye anında ve ücretsiz gizli olarak mesaj gönderebilmesini sağlıyor.

150,000 Çinli'nin cep telefonu dinleniyor

Şubat 25, 2011 yazan Haberci

Yeni bir cep telefonu programı, X Undercover, akıllı telefonların uzaktan dinlenebilmesini sağlıyor ve çoğunlukla evli kadınlar talep ediyor.

Telefon dinlemek dendiğinde aklınıza casusluk veya politik entrikalar gelebilir fakat en son cep telefonu virüsü X Undercover kocalarını kontrol etmek isteyen Çinli kadınlara hizmet ediyor.

Akıllı telefon tehditleri yakında artacak

Şubat 23, 2011 yazan ErtanKurt

Siber-suçluların akıllı telefonlara ilgisi artarken çoğu kullanıcı risklerin farkında değil. Bu cihazları korumak için araçlar geliştiriliyor fakat henüz yeterli değil.

Bilgi güvenliği uzmanları uzun zamandır akıllı telefonların gün geçtikçe daha çok siber-suçlular tarafından hedefleneceği konusunda uyarıyorlar. Mobil kötü amaçlı kodların keşfi artmasına rağmen halen çoğu insan bunun şimdilik önemli bir tehdit oluşturmadığı kanısında.

Akıllı Telefon Güvenlik İpuçları

Şubat 11, 2011 yazan ErtanKurt

Konu güvenlik problemleri olduğunda akıllı telefon kullanıcıları telefonlarının bilgisayarlarından daha güvenli olduğu yanılgısına düşüyorlar.

Hırsızlar telefonunuzdan neler alabilir? Şifre ve PIN'ler ile birlikte mobil bankacılık sitesi erişimi, ev ve iş epostalarınız, şifreleriniz ve işyeri ağına erişim, diğer bilgilerinizin olduğu sosyal medya hesaplarınız. Bir kimlik hırsızının ihtiyacı olan (ve çok istediği) telefonunuzu senkronize ederken bilgisayarınıza erişmek.

Microsoft ve Nokia güçlerini birleştiriyor

Şubat 11, 2011 yazan ErtanKurt

Nokia akıllı telefonların işletim sistemi Windows Phone 7 oluyor.

Cuma günü duyurulan ortaklıkla Nokia akıllı telefon serisinde Windows Phone 7 işletim sistemini kullanmaya başlıyor. Uzun yıllar açık kaynaklı Symbian kullanan dev telefon firması sonunda işletim sistemini değiştiriyor. Nokia yeni nesil MeeGo telefonunun da çıkışını erteledi.