icerige gec

Bloglar

Güvenlik Lüks Değildir

Aralık 12, 2011 yazan SpyMasterSnake

Halk arasında, "çok gezen çok bilir, çok bilen de mutsuz olur" derler. Çok bilgi ne zamandan beri mutsuzluk vermeye başladı? Çağımız bilgi çağı değil midir?

İptidai XSS Çözümleri ve Sahte Güven Duygusu

Ocak 15, 2011 yazan SpyMasterSnake

XSS'in önüne geçebilmek için programcılar birçok yöntem deniyorlar. Normalde kullanılması gereken yöntem güvenli bir kodlamanın adımlarını takip etmek. Bunun başında encoding ve filtreleme teknikleri geliyor. Ancak, gözden kaçabilecek her tür durum için ek uygulamalar geliştirilmiş durumda. Bu ek uygulamalar bir nevi emniyet kemeri görevi taşıyorlar. Bu uygulamalarla aynı kefeye konulmaya çalışılan şeyler ise programcılar arasında yaygınlaşan iptidai çözümler. Aslında bunlara çözüm demek yanlış olur, çözümden çok tozları halının altına süpürmek daha doğru bir tabir sanırım.

Hacklenmediniz mi? O zaman hala sıradasınız…

Aralık 15, 2010 yazan SpyMasterSnake

Çok gezen çok bilir, çok bilen de mutsuz olur derler halk arasında. Çok bilgi ne zamandan beri mutsuzluk vermeye başladı? Çağımız bilgi çağı değil midir? …

SSK Sistemlerinde Sorun

Kasım 2, 2010 yazan homeros

Sosyal Sigortalar Kurmunun Sicil sorgulama servisindeki bir hata nedeniyle sistem serviş dışı kalmış...

 

Siteye girmek istediğinizde aşağıdaki uyarı ile karşılaşıyorsunuz...

 

SRVE0255E: A WebGroup/Virtual Host to handle /SigortaliHizmet/amp/sicilSor has not been defined.

 

SRVE0255E: A WebGroup/Virtual Host to handle app.sgk.gov.tr:80 has not been defined.

IBM WebSphere Application Server

Alexa.com tuhaf hallere girdi...

Kasım 1, 2010 yazan homeros

Sık sık ziyaret ettiğim sitelerden birisi olan Alexa.com'u bugün de açıp bir kaç istatitistik baktıktan sonra siteyi 3 5 kere refresh ettim ( ne diye ettim sormayın) sonra aşağıdaki hata mesajını aldım...

 

Oops!

There was an error on the site.

Please try refreshing the page.

 

bunu neresi ilginç diyebilirsiniz ilginç olan kısmı aşağıda :)

 

Firefox 3.5 : Dünyanın en popüler web tarayıcısı

Aralık 21, 2009 yazan Sayid

Analiz sitesi StatCounter'a göre Firefox 3.5, Internet Explorer 7'yi de solladı ve artık dünya çapında en popüler web tarayıcısı.

Fakat bunda zamanlamanın da etkisi var. IE7 kullanımı çoğu kullanıcı IE8'e güncelleme yaptığı için azaldı, yani Internet Explorer market payı IE7 ve IE8 arasında paylaşılıyor. Bu ikisini birleştirince Microsoft'un web tarayıcısı hala büyük farkla lider.

Fakat gidişat Firefox kullanımının kararlı olarak artışta ve IE'nin yavaş bir düşüşte olduğuna işaret ediyor.

NoSQL ve cloud veritabanlarının geleceği

Aralık 10, 2009 yazan Sayid

Son günlerde yazılım geliştiricilerinin Cloud ile alakalı önem verdiği konulardan biri de ilişkisel olmayan (nonrelational) teknolojiye dayalı bir operasyonel-veri teknolojileri seti olan NoSQL fikri.

McAfee'den yeni bir rapor: Mapping the Mal Web

Aralık 5, 2009 yazan Kavkaz

McAfee Web 2.0 güvenliğinin üzerine vurgu yapmak amacı ile kapsamlı bir rapor hazırladı ve yayınladı. Rapor alan adı uzantılarının ve ülkelerin ne kadar güvenilir olduklarını gözler önüne seriyor.

Rapor korkutucu bir grafik ile başlıyor. McAfee Avert laboratuvarlarınca tespit edilen malware istatistiklerini gösteren grafiğe göre 2007 yılında 200.000 olan malware sayısı 2008 yılında 1.300.000'e çıkmış. 2009 yılının sadece ilk yarısında ise rakam 1.200.000.

Raporun tamamına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Banka Internet şubelerinde tek kullanımlık şifre zorunlu hale geliyor!

Aralık 4, 2009 yazan ErtanKurt

Garanti bankasından gelen eposta:

İnternet Şubesi'ne girişlerinde "Tek Kullanımlık Şifre" uygulaması 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle yasal olarak zorunlu hale geliyor.

Türkiye'deki tüm bankaları kapsayan bu uygulama ile, İnternet Şubesi'ne girişinizde, müşteri numarası, şifre, parola bilgilerinize ek olarak "Tek Kullanımlık Şifre" girmeniz istenecektir. Bunun için aşağıdaki uygulamalardan birini kullanabilirsiniz:

    * SMS ile giriş şifresi,
    * Şifrematik ve Cep Şifrematik,
    * Mobil imza